Pracovné postupy

Päta muriva

Päta muriva je vo väčšine murovaných domov jeden z najvýraznejších tepelných mostov. Bežné murovacie tvárnice (dierované keramické tehly, vápennopieskové tvárnice a pod.) by predstavovali nežiadúci vertikálny tepelný most.

Prerušenie tepelného mosta v päte muriva je možné riešiť niekoľkými spôsobmi. Na trhu sú napr. tvárnice so zníženou tepelnou vodivosťou (napr. Schöck Novomur, KS Kimmstein a pod.), ktoré však môžeme považovať skôr len za akúsi redukciu tepelného mosta. Cenovo dostupnejším a pritom dokonca efektívnejším riešením je použitie pórobetónovej tvárnice (napr. Ytong) potrebnej pevnostnej triedy pre prvý rad muriva. Výhoda pórobetónu je v tomto prípade jeho homogenita, čiže jeho rovnaké parametre v horizontálnom aj vertikálnom smere (na rozdiel od tvárnice Novomur a pod.). Ďaľším možným riešením je použitie špeciálnych dosák lisovaných z drveného polyuretánu (Purenit, Phonotherm a pod.).

Existuje však aj materiál, ktorý má dostatočnú pevnosť v tlaku pre takúto aplikáciu, je tiež homogénny a pritom má dokonca tepelnoizolačné parametre porovnateľné s bežnými tepelnoizolačnými materiálmi. Tento materiál je špeciálne penové sklo so zvýšenou objemovou hmotnosťou, konkrétne tvárnice Foamglas Perinsul. Vyrába sa v hrúbke (výške) do 150mm, pre rôzne šírky muriva. Perinsul je nehorľavý, vodotesný, odolný proti hlodavcom, no a v neposlednom rade deklarovanú pevnosť v tlaku dosahuje bez akejkoľvek deformácie (na rozdiel od XPS či Purenit-u a pod.).

Na predmetnom dome sa použili tvárnice hrúbky (výšky) 115mm, nakoľko mali najlepší pomer cena/výkon (predávajú sa v rovnakej cene ako 100mm a sú vlastne len o cca. 30% drahšie ako sú tvárnice hrúbky 50mm). Ak však chcete dosiahnuť maximálny efekt, neváhajte použiť tvárnice hrúbky (výšky) 150mm. Spoločnosť Foamglas vyrobí tvárnice aj na mieru, aj v tomto prípade boli použité tvrárnice v šírke 200mm. Tvárnica sa ukladá do jemnej malty, ktorú je potrebné použiť aj nad tvárnicou, aby bolo zabezpečené rovnomerné roznášanie tlaku.

Kedže v podlahe bude použitá vrstva tepelnej izolácie výrazne väčšej hrúbky ako je použitý Perinsul, preto sme nad ním použili ešte aj jeden rad pórobetónových tvárnic Ytong, ktorý ďalej zredukuje tepelný tok vo zvislom smere.